Jdi na obsah Jdi na menu
 


Baset

Původ - Francie a VB

hmotnost cca 27 - 35 kg
výška † psi: 38 cm
feny: 33 cm
barva tricolor, bicolor

Vzhled

Baset je známý pro své dlouhé, plandající uši, krátké silné nohy a svým sladkým, ale smutným výrazem. Hlava je kopulovitá, výrazně zakončená, mírně zúžená směrem k nosu. Uši jsou dlouhé a sametové, nasazené pod očima. Oči tmavé až hnědé. Pozornost poutá růžové dolní oční víčko a těžké vrásčité obočí. Nos je černý, u světle zbarvených psů hnědý. Tělo baseta je široké, dlouhé s krátkými zavalitými nohami s volnou zvrásněnou kůží a širokými těžkými tlapami. Ocas je dlouhý a zúžený, nošený vzpřímeně, při pohybu zkroucený nahoru. Srst je hladká, přiléhavá, ale není příliš jemná, zbarvená hnědo-černo-bílo, citrónovo-bílo nebo jinou barvou typickou pro loveckého psa.

Povaha

Přestože se baset tváří smutně, má živou, přátelskou a dobromyslnou povahu. Jeho snášenlivost je mimořádně vysoká, to z něj dělá ideálního společníka pro děti. Snáší se dobře i s jinými psy a toleruje kočky. Pro svoji dobráckou povahu není vhodný jako hlídač. Díky své vrozené touze lovit a sledovat stopu a tělesné stavbě to je atletický a funkční lovecký pes.

Využití

Baset působí mírně lenivě, ale patří mezi nejužitečnější lovecké psy, nasazovaný na lov ve smečce. Oplývá čilostí a energií a podle pachu pronásleduje zajíce, králíky a bažanty i přes nejhustější porost. V terénu projevuje rozhodnost a velkou vytrvalost. Baset má hluboký a zvonivý štěkot. Štěkot smečky patří mezi vzrušující, nezapomenutelné zážitky.

baset.jpg

 

 

 

 

 

 

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Baset